Kulturní kalendář
Prosinec 2020
PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Průvodcovská služba Kutná Hora
 


okolí kutné hory: AEROKLUB ZBRASLAVICE
Mezi piloty a fanoušky leteckých sportů po celém světě je Aeroklub Zbraslavice více než pojem. Díky nadstandardním podmínkám pro plachtaření se sem sjíždějí za závody i tréninky piloti z celé republiky. Pro leteckou i neleteckou veřejnost letiště nabízí vyhlídkové lety, motorové i bezmotorové létání a modelářský sport, technické a společenské zázemí (hangáry, bazén, hřiště, restaurace a ubytování). Vše začalo velmi nenápadně nouzovým přistáním dopravního letadla 31.10.1931 na poli nedaleko Zbraslavic…
více...

okolí kutné hory: GEOLOGICKÁ EXPOZICE V BÝVALÉM LOMU ČÍŽKOVA SKÁLA U KUTNÉ HORY
Expozice je vybudována tak, aby byla přístupná pro pěší i vozíčkáře a maminky s kočárky. Na kamenech jsou tabulky s Braillovým písmem, tzn. je určena i nevidomým.
více...

okolí kutné hory: HUŤ JAKUB V TASICÍCH
Sklářský skanzen se nachází necelých 30 km od Kutné Hory. Ve sklárně je možnost zakoupení skleněných výrobků od známých českých skláren a českých výtvarníků.
více...

okolí kutné hory: MENHIR - ENERGETICKÝ KELTSKÝ KÁMEN
Na vršku nad kutnohorskou čtvrtí Třešňovka se tyčí třímetrový menhir..
více...

okolí kutné hory: MUZEUM LIDOVÝCH STAVEB V KOUŘIMI
Vznik Muzea lidových staveb v Kouřimi, pobočky Regionálního muzea v Kolíně, je spojen s počátky výstavby vodního díla na řece Želivce.
více...

okolí kutné hory: NOVÁ NAUČNÁ STEZKA "CESTOU HUSITSKÝCH HEJTMANŮ" CHLÍSTOVICE
více...

okolí kutné hory: OBORA ŽLEBY
Obora Žleby je jednou z lokalit, kde je chována vzácná bílá jelení zvěř, má rozlohu 121 ha a leží jižně od obce Žleby v lesním komplexu navazujícím na zámecký park. Výběhy s muflony, daňky, siky, srnčí zvěří a divočáky představují další obyvatele našich lesů a sokolnické ukázky, spojené s výkladem o problematice chovu a ochrany dravců, velmi zajímavou formou přispívají k atraktivitě areálu.
více...

okolí kutné hory: RINGELLAND - HABRKOVICE
Zvířata nejen cirkusová si můžou malí i velcí prohlédnout v nedalekých Habrkovicích, kde se v roce 2008 usadila rodina Ringelova a založila Rigelland. K vidění jsou lvi, tygři, hroch Davídek, dikobrazi, kozy, slepice a želvy.
více...

okolí kutné hory: ROZHLEDNA BOHDANKA
Unikátní a originální stavba, provedená z tzv. "kulatého dřeva" za pomoci ocelových spojů. V současné době je podle dostupných informací takto navržená a postavená rozhledna s pomocí použité technologie nejvyšší nejen v České republice, ale i v celé Evropě. Výška rozhledny 52,2 m, výška horní vyhlídky 42,0 m, počet schodů 216.
více...

okolí kutné hory: ROZHLEDNA VYSOKÁ
Kopec Vysoká je nejvýznamnější krajinnou dominantou a nejvyšším bodem blízkého okolí Kutné Hory. Navazuje na věnec rulových kopců v severozápadním okolí města (Kaňkovské vrchy, Sukov, Kuklík, Miskovický vrch, Opatovický vrch), které vytvářejí přírodní stabilizační rámec zastavěné Kutnohorské kotliny. Na zalesněném vrcholu Vysoké se nachází kulturní památka - 300 let stará zřícenina barnabitského kláštera z roku 1697. Nověji byla na vrcholu kopce zřízena betonová měřická věž a její okolí je vymezeno jako chráněné území geodetického bodu 1. řádu. V roce 2002 byla otevřena veřejnosti přístupná rozhledna.
více...

okolí kutné hory: ROZHLEDNA, VÝLETNÍ RESTAURCE A PENZION HAVÍŘSKÁ BOUDA NA KAŇKU
Rozhledna - z masivního kamenného kyklopského zdiva, výška 30 metrů, 144 schodů, výtah, krytá vyhlídková terasa chráněná proti větru, pár minut chůze od Kostnice v Kutné Hoře - Sedlci. Otevřeno denně 10:00 - 18:00 hod. poté jen na rezervaci večeře (rezervace: 725 99 89 89) Vstupné: 60,- dospělí; 30,- děti a důchodci
více...

okolí kutné hory: TVRZ MALEŠOV
Nejstarší zmínka o tvrzi na Malešově pochází z roku 1303. V druhé polovině 14.století se jejími majiteli stala bohatá měšťanská rodina z Kutné Hory - Ruthardovci. Ti se po svém povýšení do šlechtického stavu začali psát s přídomkem z Malešova.
více...

okolí kutné hory: ZÁMEK KAČINA
Zámek Kačina u Kutné Hory si nechal jako svoje representační sídlo postavit v letech 1806-1924 Jan Rudolf Chotek, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého.
více...

okolí kutné hory: ZÁMEK RADIM U KOLÍNA
V provozu jsou všechny 3 prohlídkové okruhy: I.okruh – Život na zámku aneb bydlení renesančního šlechtice II.okruh – Pro mlsné jazýčky aneb kuchyně, služebnictvo a správa zámku III.okruh – Dětský pohádkový okruh
více...

okolí kutné hory: ZÁMEK ŽLEBY
Zámek se nachází 20 km od Kutné Hory. První písemná zpráva o Žlebech je z roku 1278, do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 - 68 podle anglických předloh.
více...

okolí kutné hory: ZRUČSKÝ KULIČKOVÝ AREÁL
Píše se konec 70. let minulého století. Malí kluci si hrají na pískovišti a staví dráhy pro kuličky. Přijde déšť a staví se znovu. Kluci vyrostou a s jejich dospělostí pískové dráhy zmizí. Na konci 80. let minulého století přijde nápad na uspořádání netradiční olympiády pro děti na kuličkových drahách a můstcích. Písek se změní na beton a v Jamném nedaleko Zbraslavic vyroste kuličkový areál se čtyřmi můstky a více než desítkou kuličkových drah. První olympiáda se konala v roce 1990 a zatím poslední v roce 1995. S výstavbou Dětského hřiště ve Zruči nad Sázavou se myšlenka betonového kuličkového areálu vrátila.
více...