Kulturní kalendář
Leden 2021
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Průvodcovská služba Kutná Hora
 


gotická cesta: GOTICKÁ CESTA

Kutná Hora – chrám sv. Barbory
Gotická pětilodní katedrála, po pražském svatovítském chrámu zřejmě druhý nejdůležitější kostel v ČR. Byl založen jako hornický, což dokládá i jeho zasvěcení patronce havířů sv. Barboře. Stavba dokončena až na přelomu 19. a 20. stol. Na řadě míst se dochovala bohatá sochařská a kamenická pozdně gotická výzdoba, místy se zachovaly pozdně gotické nástěnné malby. U katedrály se nachází kaple Božího Těla – čtvercový halový trojlodní prostor, původně měl sloužit jako kostnice. Za jezuitů v 17. stol. však začal být označován jako kaple Božího těla, protože se tu o velikonočních svátcích vystavoval Boží hrob.

Kutná Hora – kostel sv. Jakuba
Gotická obdélná trojlodní hala. Kostel byl založen po roce 1330. Úpravy gotické a barokní. Byl první monumentální kutnohorskou stavbou; severní věž je 85 metrů vysoká, jižní věž zůstala nedostavěna. Uvnitř jsou zbytky gotických nástěnných maleb.

Kutná Hora – kostel Matky Boží na Náměti
Gotická trojlodní stavba byla zpočátku financována z výtěžku z prodeje stříbrné rudy, která spadla při obchodování na zdejším rudném trhu z lavic na zem. Po skončení trhu byla spadlá ruda nametena na  hromadu a prodána. V podlaze před stupněm do presbytáře označuje pískovcová dlaždice s iniciálami P. B. místo, kde byl pohřben největší malíř českého baroka Petr Brandl.

Kutná Hora – Hrádek
Původně byl tvrzí, přestavěn na pozdně gotický městský hrad. Dnešní stavba pochází z doby před rokem 1420 a byla přestavěna 1485 – 1504, upravena v renesanci a baroku. Uvnitř je řada místností zaklenutých křížovými žebrovými klenbami, srub s malovaným povalovým stropem a sál s renesančním malovaným stropem.

Kutná Hora – Kamenný dům
Dvojpatrová gotická stavba. Výzdoba trojúhelníkovitého štítu domu má jednotnou myšlenkovou koncepci sestavenou tak, aby gradovala ve vrcholu trojúhelníka. Základním motivem je téma lidského pádu do hříchu a jeho vykoupení.

Malešov – tvrz
Mohutná čtvercová trojpatrová věž, obklopená zbytky opevnění. Tvrz z doby před rokem 1359 byla upravena v 16. století a roku 1738 změněna na sýpku. Zachována dvě gotická okna.

Chlístovice – zřícenina hradu Sion
Zřícenina nevelkého hradu z 15. stol., původně snad zde bylo slovanské hradiště ze starší doby hradištní. Kolem hradu jsou pozůstatky obléhacích stanovišť z roku 1437. Ve skále pod hradem je pískovcový reliéf Jana Roháče z Dubé.

Čáslav – kostel sv. Petra a Pavla
Nejstarší část kostela představuje malý románský kostelík sv. Michala, který tvoří dnešní sakristii. Katastrofální požár, který zničil celé město, postihl také tento kostel. Byl tedy pak v letech 1537 – 1542 přestavován ve slohu pozdně gotickém. V podvěžní kapli byly roku 1910 objeveny tělesné ostatky Jana Žižky z Trocnova.


Další zajímavosti:
Sv. Kateřina – kostel sv. Kateřiny
Bílé Podolí – kostel sv. Václava
Semtěš – věž tvrze
Markovice – kostel sv. Marka
Bratčice – kostel sv. Václava
Přibyslavice – kostel sv. Václava
Kozohlody – kostel Všech Svatých
Vlkaneč – kostel sv. Jakuba Většího
Chlum – hrad Chlum
Dobrovítov – kostel sv Václava
Michalovice – kostel sv. Matouše
Třebětín – kostel Navštívení Panny Marie
Bohdaneč – kostel Zvěstování Panny Marie
Slavošov – kostel sv. Petra a Pavla
Hodkov – kostel sv. Václava
Kácov – kostel Narození Panny Marie
Rataje – hrad Pirkštejn
Talmberk – zřícenina hradu Talmberk

přiložené obrázky:

Bílé Podolí, kostel sv. VáclavaBohdaneč, kostel Zvěstování Panny MarieBratčice, kostel sv. VáclavaČáslav, kostel sv. Petra a PavlaČáslav, kostel sv. Petra a PavlaChlístovice, zřícenina hradu SionChlum, hrad ChlumDobrovítov, kostel sv. VáclavaHodkov, kostel sv. VáclavaKácov, kostel Narození Panny MarieKozohlody, kostel Všech SvatýchKutná Hora, chrám sv. BarboryKutná Hora, chrám sv. BarboryKutná Hora, chrám sv. BarboryKutná Hora, HrádekKutná Hora, HrádekKutná Hora, HrádekKutná Hora, Kamenný důmKutná Hora, Kamenný důmKutná Hora, Kamenný důmKutná Hora, kostel Matky Boží Na NámětiKutná Hora, kostel Matky Boží Na NámětiKutná Hora, kostel Matky Boží Na NámětiKutná Hora, kostel sv. JakubaKutná Hora, kostel sv. JakubaMalešov, tvrzMarkovice, kostel sv. MarkaMichalovice, kostel sv. MatoušePřibyslavice, kostel sv. VáclavaRataje, hrad PirkštejnSemtěš, věž tvrzeSlavošov, kostel sv. Petra a PavlaSvatá Kateřina, kostel sv. KateřinySvatá Kateřina, kostel sv. KateřinyTalmberk, zřícenina hradu TalmberkTřebětín, kostel Navštívení Panny MarieVlkaneč, kostel sv. Jakuba Většího