Kulturní kalendář
Leden 2021
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Průvodcovská služba Kutná Hora
 


barokní cesta: BAROKNÍ CESTA

Kutná Hora – kostel sv. Jana Nepomuckého
Barokní jednolodní kostel, postaven v letech 1734 – 53. Na průčelí jsou sochy sv. Prokopa a sv. Vojtěcha, na bráně vedle kostela je socha sv. Jana Nepomuckého.

Kutná Hora – Morový sloup
Jehlan se sochou Panny Marie Immaculaty stojící na válcovém podstavci, před pilíři jsou sochy havířů. Sedmnáct metrů vysoký morový sloup je cennou památkou kutnohorského baroka (1713-1715).

Kutná Hora – klášter řádu sv. Voršily
Stavba byla započata v roce 1735, práce pokračovaly až do roku 1749. Řád Voršilek se zabýval výchovou a vzděláním mladých dívek, a proto byla součástí areálu i škola a penzionát. 

Kutná Hora – Jezuitská kolej
Založena v r. 1624 císařem Ferdinandem II.. Dvojpatrová rozlehlá raně barokní budova na půdorysu obráceného písmene F. Po r.1775 byla upravena na kasárna. V letech 1843 – 1844 stavební úpravy kasáren v pozdně klasicistním duchu. Na konci 19. stol. byla odstraněna spojovací chodba mezi kolejí a chrámem sv. Barbory.

Sedlec – kaple Všech svatých s kostnicí
Dvojpatrová gotická kaple z doby kolem r.1330, barokně upravená. Typologicky je to gotický karner, v dolním patře je čtvercová trojlodní kostnice s barokní výzdobou. Jsou zde umístěny kosterní pozůstatky asi 40 000 obětí moru a válečných událostí. Veškerá výzdoba je uspořádána z lidských lebek a kostí (oltář, svícny, lustr apod.).

Sedlec – katedrála Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášter
Pětilodní katedrála s trojlodní příčnou lodí na půdorysu latinského kříže, postavená kolem roku 1300, byla vypálena husity a obnovená v letech 1699 – 1707. Je to přední památka gotiky a barokní gotiky. Konventní budova kláštera je vrcholně barokní, patrová, se třemi křídly. Z vnitřních prostor vyniká refektář, který je bohatě zdoben malbami. Do konventní budovy byla v roce 1812 přenesena tabáková manufaktura.

Sudějov – poutní kostel sv. Anny
Barokní jednolodní stavba, po stranách průčelí stojí dvě patrové hranolové zvonice. Před kostelem je osmiboká kaple, ve které vyvěrá pramen. Kaple byla postavena v první polovině 18. století a později upravena. Naproti kostelu stojí barokní fara.

Bykáň – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Barokní jednolodní kostel postavený kolem roku 1720 na místě gotické stavby  ze 14. století. Na vnitřní jižní stěně kostela je náhrobek z roku 1742. Na vnější straně presbytáře je mramorový náhrobník z roku 1562.


Další zajímavosti:
Hlízov – zámek, boží muka
Nové Dvory – zámek, klášter
Chotusice – kostel sv. Václava
Žehušice – kostel sv. Marka
Horušice – jesuitská residence
Horky – hospodářský dvůr
Zbyslav- kostel Nejsvětější Trojice
Starkoč – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Žleby – usedlost č.p. 63, hospodářský dvůr
Tupadly – zámek, looggie
Schořov – kaple Nanebevzetí Panny Marie
Žáky – zámek
Kluky – kostel sv. Jana Křtitele, zvonice, márnice
Uhlířské Janovice – kostel sv. Aloise, Fara č.p. 1
Žíšov – kostel sv. Mikuláše
Solopysky – kostel sv. Bartoloměje
Suchdol – kostel sv. Markéty, fara, sýpka
Mezholezy – hospoda č.p. 6

přiložené obrázky:

Bykáň, kostel Nanebevzetí Panny MarieBykáň, kostel Nanebevzetí Panny MarieBykáň, kostel Nanebevzetí Panny MarieChotusice, kostel sv. VáclavaHlízov, boží mukaHlízov, zámekHorky, hospodářský dvůrHorušice, jezuitská residenceKluky, kostel sv. Jana KřtiteleKluky, márniceKluky, zvoniceKutná Hora, Jezuitská kolejKutná Hora, Jezuitská kolejKutná Hora, klášter řádu sv. VoršilyKutná Hora, kostel sv. Jana NepomuckéhoKutná Hora, kostel sv. Jana NepomuckéhoKutná Hora, kostel sv. Jana NepomuckéhoKutná Hora, Morový sloupKutná Hora, Morový sloupKutná Hora, Morový sloupMezholezy, hospoda č.p. 6Nové Dvory, klášterNové Dvory, zámekSchořov, kaple Nanebevzetí Panny MarieSedlec, kaple Všech svatých s kostnicíSedlec, kaple Všech svatých s kostnicíSedlec, kaple Všech svatých s kostnicíSedlec, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášterSedlec, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášterSedlec, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášterSedlec, katedrála Nanebevzetí Panny Marie a cisterciácký klášterSolopysky, kostel sv. BartolomějeStarkoč, kostel Nanebevzetí Panny MarieSuchdol, kostel sv. Markéty, faraSuchdol, sýpkaSudějov, poutní kostel sv. AnnySudějov, poutní kostel sv. AnnySudějov, poutní kostel sv. AnnyTupadly, zámek, looggieUhlířské Janovice, Fara č.p. 1Uhlířské Janovice, kostel sv. AloiseŽáky, zámekZbyslav, kostel Nejsvětější TrojiceŽehušice, kostel sv. MarkaŽíšov, kostel sv. MikulášeŽleby, usedlost č.p. 63, hospodářský dvůr