Kulturní kalendář
Únor 2020
PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Průvodcovská služba Kutná Hora


periodické a významné akce: MEZINÁRODNÍ BIENÁLE INTERPRETAČNÍ KYTAROVÉ SOUTĚŽE 2017

XIX. ročník mezinárodního bienále interpretační kytarové soutěže Kutná Hora 2017


Mezinárodní bienále interpretační kytarové soutěže Kutná Hora – tak zní oficiální název soutěže – se koná v Kutné Hoře vždy jednou za dva roky, a to na přelomu měsíců června a července.

Myšlenka ustavit a pořádat pravidelnou kytarovou soutěž vyšla koncem 70. let z trojice zakladatelů PhDr. Václava Korbela, CSc., Milady Lesevové a Jaroslava Kormundy. Původní záměr konat soutěž v Chebu, tj. v blízkosti centra výroby hudebních nástrojů, tehdy nevyšel, a tak se – řekněme řízením osudu – ocitla soutěž v Kutné Hoře.

V roce 1980 se soutěžilo poprvé a tento ročník je dnes počítán jako nultý. Po vyhodnocení získaných zkušeností bylo přijato rozhodnutí pořádat soutěž jako bienále s cílem povýšit původně národní soutěž v přijatelné lhůtě na mezinárodní. Statut mezinárodní soutěže má Kytara KH od roku 1990, avšak první zahraniční účastníci se přihlásili již v roce 1982. Počty zahraničních účastníků a zastoupených zemí v posledních 10ti letech neustále stoupaly, aby se ustálily na současných zhruba 60ti procentech z celkového počtu zúčastněných.

Soutěž je podporována stále větším počtem ambasád zemí, z nichž pocházejí soutěžící a porotci. Spolupráce s velvyslanectvím Španělska, Rakouska či Itálie lze považovat za tradiční. Distribuce přihlášek do soutěže a informacemi o soutěži probíhá i do USA a Kanady. Kulturní radové zmiňovaných ambasád, velvyslanci a představitelé zaštiťujících institucí se pravidelně účastní slavnostního zahájení soutěže. Kutnohorská kytarová soutěž je rozdělena do tří kategorií.

Celkový počet soutěžících se pohybuje kolem 100 a pedagogické doprovody, nesoutěžící zájemci, porota, oficiální hosté tento počet dále zvyšují. Až do roku 1990 včetně byla odborná porota složena výhradně z českých a slovenských umělců, pedagogů a skladatelů. V VI. ročníku v roce 1992 zasedla poprvé mezinárodní porota a od té doby přijala pozvání pracovat v porotě celá řada předních evropských interpretů a pedagogů.

Neodmyslitelnou součástí soutěže jsou vždy večerní kytarové recitály, které dotvářejí celkovou atmosféru téměř týdenní akce. Koncerty vynikajících evropských interpretů, členů odborné poroty a hostů kutnohorské soutěže, vždy přinášejí nezapomenutelné zážitky.

Mezinárodní kytarová soutěž v Kutné Hoře se řadí mezi největší hudební soutěže v České republice i Evropě, probíhá pod patronací Ministerstva kultury ČR a je vyhlašována a pořádána Městem Kutná Hora.

Přihláška do soutěže ke stažení ZDE.

P o ř a d a t e l :
Město Kutná Hora
kontakt: Petr Saidl, tel.: +420 737 617 471
Anna Hronová, tel.: +420 603 300 287
e-mail: teamkutnahora@seznam.cz
www.facebook.com/guitarkutnahora

foto @ Jaroslav Procházka, Pavel Ladra, Miloš Truhlář

přiložené obrázky:

Kytarová soutěž - pic1Kytarová soutěž - pic2Kytarová soutěž - pic3Kytarová soutěž - pic4Kytarová soutěž - pic5Kytarová soutěž - pic6Kytarová soutěž - pic7Kytarová soutěž - pic8Kytarová soutěž - pic9